Calendar ortodox 21 octombrie 2022. Cruce neagră: Sfinții Mărturisitori Ardeleni. Rugăciune pentru aducerea pe calea cea dreaptă a celor rătăciţi

Ortodoxe: Sfinţii Mărturisitori ArdeleniGreco-catolice: Sf. cuv. Ilarion cel Mare; [Sf. Ursula]Visarion Sarai s-a născut în anul 1714 și s-a călugărit 24 de ani mai târziu la Mănăstirea Sfântul Sava, scrie crestinortodox.ro. În 1742 ajunge la Mănăstirea Pakra din Slovenia, iar în ianuarie 1744 vine în Transilvania și începe lupta pentru apărarea Ortodoxiei. Este arestat de autoritățile imperiale, este trimis la închisoarea din Deva, apoi la cele din Timișoara, Osieck și Raab, iar în cele din urmă la închisoarea Kufstein din Munții Tirolului (Austria). Aici a murit ca martir.Citeste si Părintele Calistrat Chifan dezvăluie semnele Apocalipsei: „Războiul atomic poate aduce un sfârşit omenesc, în niciun caz sfârşitul creat de Dumnezeu. Apocalipsa va fi anunţată de trâmbiţa Arhanghelului”Nicolae Oprea Miclăuş s-a născut în Săliştea Sibiului, satul Tilişca. A mers de trei ori la Viena pentru a prezenta plângerile românilor, în 1748, 1749 și 1752. În memoriile prezentate, cerea libertatea credinței ortodoxe și episcop ortodox. A fost arestat în anul 1752 la Viena și dus în închisoarea de la Custeni, unde a și murit.Ioan din Galeș a condus mişcarea de apărare a Ortodoxiei la Sibiu. A cutreierat mai multe sate și a strâns semnături prin care credincioșii ardeleni cereau să li se acorde libertate pentru credința ortodoxă. Din ordinul Mariei Tereza, ajunge în închisoare. Se ştie doar că a murit după anul 1780, de când datează ultima știre despre el.Moise Măcinic a fost închis la Sibiu, timp de 17 luni, pentru că a luptat împotriva uniaţiei. La eliberare i s-a cerut să nu mai slujească, ci să se întrețină din muncă fizică. S-a refugiat în Banat, unde s-a întâlnit cu Oprea Miclăuş pe care l-a însoțit în călătoriile sale la Viena. A fost arestat împreună cu Miclăuş şi a murit în închisoare. Prea aleșilor Sfinți Mărturisitori, Visarioane, Sofronie și Oprea, cu inima smerită și cu grai de laudă, cutezăm a preamări pe Hristos-Dumnezeu, Cel ce v-a arătat pe voi preafericiți mărturisitori ai dreptei credințe, mărirea Bisericii noastre. Și plecând genunchii, cu umilință și negrăită dragoste, rugăciune înalțăm vouă, celor ce ați pus mai presus de toate cele vremelnice, credința cea strămoșească.Căci tu, Cuvioase Visarioane, prealuminate, te-ai coborât ca un arhanghel, cu glas de trâmbiță dumnezeiască, în mijlocul credincioșilor, întărindu-i în dreapta credință și viața ți-ai dat-o pentru Hristos. Și tu, Cuvioase Sofronie, neînfricat ai înfruntat temnița și prigonirile pentru Hristos, călăuzind turma cea binecredincioasă din Transilvania pe căile mântuirii și îndrumând Biserica Domnului Hristos pe calea cea dreaptă.Iar tu, Mucenice Oprea, cel prea osârduitor, iubind mai mult legea cea neschimbată a lui Hristos decât pe ai tăi și decât însăși viața ta, sufletul ți-ai pus pentru dreapta credință.De aceea, voi toți, care ați odrăslit din Biserica Ortodoxă transilvaneană și care acum vă bucurați de cinstirea mucenicilor și a mărturisitorilor lui Hristos, primiți rugăciunile noastre și mijlociți pentru noi, înaintea Bunului și Milostivului Dumnezeu, Celui în Treime preamărit! Ocrotiți cu rugăciunile voastre turma cea dreptmăritoare, care vă cinstește ca pe niște stâlpi neclintiți ai dreptei credințe. Sărbători religioase 21 octombrie 2022 Ortodoxe: Sfinţii Mărturisitori ArdeleniAlte Articole Vouchere sociale 2022. Când se virează a treia tranşă de 250 lei pentru alimente şi mese calde Vouchere sociale 2022. Când se virează a treia tranşă de … Anunț important! 24 decembrie 2022 ar putea fi zi liberă, iar …Președintele Iohannis îi învață pe români cum să economisească … Greco-catolice: Sf. cuv. Ilarion cel Mare; [Sf. Ursula] Romano-catolice: Ss. Ursula şi îns., m.; Celina; Ilarion, abate Calendar ortodox 21 octombrie 2022. Cine au fost Sfinții Mărturisitori Ardeleni Sfinții Mărturisitori Ardeleni sunt Visarion Sarai, Sofronie și Oprea Miclăuş, canonizați în 1955, și preoții Ioan din Galeș și Moise Macinic din Sibiel, canonizați în 1992. Toţi au luptat împotriva impunerii confesiunii greco-catolice. Visarion Sarai s-a născut în anul 1714 și s-a călugărit 24 de ani mai târziu la Mănăstirea Sfântul Sava, scrie crestinortodox.ro. În 1742 ajunge la Mănăstirea Pakra din Slovenia, iar în ianuarie 1744 vine în Transilvania și începe lupta pentru apărarea Ortodoxiei. Este arestat de autoritățile imperiale, este trimis la închisoarea din Deva, apoi la cele din Timișoara, Osieck și Raab, iar în cele din urmă la închisoarea Kufstein din Munții Tirolului (Austria). Aici a murit ca martir. Sofronie de la Cioara a fost preot de mir, iar după ce a rămas văduv, s-a călugărit la Mănăstirea Cozia. A condus răscoala populară împotriva autorităților habsburgice și a Episcopiei Unite de la Blaj care patrona acțiunea de dezbinare a Bisericii Ortodoxe Românești. În august 1760, Sofronie a convocat un Sinod, în care cerea episcop ortodox, restituirea bisericilor, eliberarea celor închiși și respectarea libertății religioase. Data la care a trecut în veşnicie a rămas necunoscută până astăzi. Nu se ştie nici locul exact în care a murit. Există două variante, fie la Mănăstirea Vierosi, fie la Mănăstirea Robaia. Citeste si Părintele Calistrat Chifan dezvăluie semnele Apocalipsei: „Războiul atomic poate aduce un sfârşit omenesc, în niciun caz sfârşitul creat de Dumnezeu. Apocalipsa va fi anunţată de trâmbiţa Arhanghelului” Nicolae Oprea Miclăuş s-a născut în Săliştea Sibiului, satul Tilişca. A mers de trei ori la Viena pentru a prezenta plângerile românilor, în 1748, 1749 și 1752. În memoriile prezentate, cerea libertatea credinței ortodoxe și episcop ortodox. A fost arestat în anul 1752 la Viena și dus în închisoarea de la Custeni, unde a și murit. Ioan din Galeș a condus mişcarea de apărare a Ortodoxiei la Sibiu. A cutreierat mai multe sate și a strâns semnături prin care credincioșii ardeleni cereau să li se acorde libertate pentru credința ortodoxă. Din ordinul Mariei Tereza, ajunge în închisoare. Se ştie doar că a murit după anul 1780, de când datează ultima știre despre el. Moise Măcinic a fost închis la Sibiu, timp de 17 luni, pentru că a luptat împotriva uniaţiei. La eliberare i s-a cerut să nu mai slujească, ci să se întrețină din muncă fizică. S-a refugiat în Banat, unde s-a întâlnit cu Oprea Miclăuş pe care l-a însoțit în călătoriile sale la Viena. A fost arestat împreună cu Miclăuş şi a murit în închisoare. Calendar ortodox 21 octombrie 2022. Rugăciune către Sfinții Mărturisitori Visarion, Sofronie și Sfântul Mucenic Oprea Prea aleșilor Sfinți Mărturisitori, Visarioane, Sofronie și Oprea, cu inima smerită și cu grai de laudă, cutezăm a preamări pe Hristos-Dumnezeu, Cel ce v-a arătat pe voi preafericiți mărturisitori ai dreptei credințe, mărirea Bisericii noastre. Și plecând genunchii, cu umilință și negrăită dragoste, rugăciune înalțăm vouă, celor ce ați pus mai presus de toate cele vremelnice, credința cea strămoșească. Căci tu, Cuvioase Visarioane, prealuminate, te-ai coborât ca un arhanghel, cu glas de trâmbiță dumnezeiască, în mijlocul credincioșilor, întărindu-i în dreapta credință și viața ți-ai dat-o pentru Hristos. Și tu, Cuvioase Sofronie, neînfricat ai înfruntat temnița și prigonirile pentru Hristos, călăuzind turma cea binecredincioasă din Transilvania pe căile mântuirii și îndrumând Biserica Domnului Hristos pe calea cea dreaptă. Iar tu, Mucenice Oprea, cel prea osârduitor, iubind mai mult legea cea neschimbată a lui Hristos decât pe ai tăi și decât însăși viața ta, sufletul ți-ai pus pentru dreapta credință. De aceea, voi toți, care ați odrăslit din Biserica Ortodoxă transilvaneană și care acum vă bucurați de cinstirea mucenicilor și a mărturisitorilor lui Hristos, primiți rugăciunile noastre și mijlociți pentru noi, înaintea Bunului și Milostivului Dumnezeu, Celui în Treime preamărit! Ocrotiți cu rugăciunile voastre turma cea dreptmăritoare, care vă cinstește ca pe niște stâlpi neclintiți ai dreptei credințe. Citeste si De ce nu e bine să pupi icoanele. Părintele Calistrat: „Nu e un gest de credinţă superautentică. Nu faci decât să descompui cu saliva compoziţia chimică a culorilor” Rugați-vă Domnului, ca să întărească dragostea și unitatea de credință dintre frați, să reverse harul păcii în inimile tuturor, să ferească turma credincioșilor de toată reaua întâmplare, ca într-un glas și un suflet să preamărim pe Cel ce este Dătătorul tuturor darurilor și Mântuitorul nostru. Privegheați și vă rugați pentru noi că izbăviți fiind prin mijlocirile voastre, de cursele celui rău, să ducem lupta cea bună a minții în toate clipele vieții noastre și să fim neclintiți în dreapta credință a moșilor și stramosilor noștri. Bucurându-ne de dumnezeiasca mărire la care v-ați înălțat și rugându-ne vouă, ca să fiți mijlocitori înaintea tronului Celui de sus, preamărim pentru toate, pe Tatăl, pe Fiul și pe Duhul Sfânt, zicând: slava Ție, Dumnezeule Cel mare și minunat întru sfinții Tăi în vecii vecilor, Amin!   Citește și… ȘOC! Ce a spus Huidu despre revenirea lui Mihai Găinușă la TV! Nimeni nu se aștepta la asta! EXCLUSIV Streinu Cercel: ”Gripa se trateaza. Exista un medicament, care se foloseste si in 24 de ore iti ia cu mana” Mereu cu zâmbetul pe buze, marele Grigore Vasiliu Birlic ascundea o dramă teribilă. Ce făcea la mormântul soţiei sale Urmarește RomaniaTV.net și pe Google News

Îți recomandăm și

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *